Perspektywa lepsza niż optymizm?

Chociaż patrzenie na słoneczną stronę życia oferuje wiele radosnych chwil, może istnieć lepsza droga do dobrego samopoczucia.

Optymizm to dobre uczucie. Oczekiwanie, że pozytywne rzeczy się wydarzą, wiąże się ze szczęściem i lepszym zdrowiem, w tym z mniejszą liczbą zawałów serca i mniejszym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Z drugiej strony, pesymizm jest złym uczuciem; powoduje depresję lub niepokój i utrzymuje aktywację systemu „walcz lub uciekaj”, wyzwalając przewlekły stan zapalny (który jest związany z wieloma chorobami).

Możesz myśleć, że najlepszym sposobem na poprawę samopoczucia jest kultywowanie optymistycznej perspektywy. Pomyśl jeszcze raz. Lepiej niż kultywować sztuczny optymizm jest patrzeć na sytuację i świat realistycznie.

Czy oszukujesz sam siebie?

Zakładanie zawsze optymistycznego lub pesymistycznego spojrzenia na sytuację jest ignorowaniem rzeczywistości.

Jeśli jesteś pesymistą, twój umysł reaguje na fantazję, że coś strasznego może się wydarzyć. Odfiltrowujesz dobre dane. Jeśli jesteś optymistą, odfiltrowujesz dane, które źle świadczą o tym, czego pragniesz, i w ten sposób oszukujesz sam siebie.

Zamiast przywiązywać się do fantazji o pozytywnych lub negatywnych rezultatach, sugeruje się, aby skupić się na rzeczywistości i swojej odporności w konfrontacji z nią.

Miej wiarę w siebie, że będziesz w stanie stanąć na wysokości zadania i poradzić sobie z tym, co przyniesie ci los, niezależnie od tego, czy jest to dobra, czy zła wróżba. Jest to o wiele bardziej korzystne dla dobrego samopoczucia niż łudzenie się, że wszystko zawsze będzie dobrze, bo czasami tak nie jest.

Odnajdywanie wiary

Poniższe kroki mogą pomóc ci nabrać pewności siebie, by poradzić sobie z niepewnością.

Schronić się w chwili obecnej. Pamiętaj, że przyszłość jeszcze nie istnieje; mamy tylko myśli na jej temat. Zwróć uwagę na chwilę obecną: świeci słońce, drzewa straciły liście, możesz iść. Zwróć swoją uwagę na to, co jest tu i teraz. To nie jest łudzenie się, to jest rzeczywistość.

Nawiązuj bezpieczne kontakty towarzyskie. Posiadanie dobrego systemu wsparcia w postaci przyjaciół i rodziny pomaga nam radzić sobie z życiowymi wzlotami i upadkami. Zamiast łudzić się optymizmem lub pesymizmem, możemy kultywować relacje, aby kiedy zdarzają się dobre rzeczy, mieć ludzi, z którymi możemy świętować, a kiedy zdarzają się złe rzeczy, możemy pocieszać się nawzajem. Jak można budować relacje podczas pandemii? Radzi się, by dołączać do grup internetowych i łączyć się z ludźmi za pomocą wideo lub rozmów telefonicznych.

Identyfikuj się z czymś większym od siebie. Rozszerz swoje połączenie z całym życiem: ludzkością, naturą, planetą. Kiedy utożsamiasz się z czymś znacznie trwalszym niż obecna sytuacja, wykraczasz poza potrzebę trzymania się jednego konkretnego wyniku. W jaki sposób łączysz się z czymś większym? Może to być religia lub po prostu historia. Złe rzeczy działy się w historii, a jednak życie przetrwało i będzie trwać nadal.

Znajdź sens w życiu. Ostatnią ścieżką do posiadania wiary, która pozwala radzić sobie z niepewnością, jest znalezienie sensu w życiu – czegoś, co ma dla ciebie znaczenie. Źródło sensu jest inne dla każdego i zmienia się przez całe życie. Pomyśl o tym, co sprawia, że wstajesz rano z łóżka. Może to być sztuka, którą tworzysz, religia, związek, akty służby lub projekty, nad którymi pracujesz. Cokolwiek jest ważne, dąż do tego. Znajdź sposoby, aby zaangażować się w znaczące działania.

Stawanie się bardziej uważnym

Trening uważności przenosi uwagę na chwilę obecną. Aby spróbować treningu uważności, usiądź cicho, zamknij oczy i skup się na oddechu przez kilka minut.

Powoli zacznij poszerzać swoją uwagę. Stań się świadomy dźwięków, wrażeń i pomysłów. Pozwól każdej myśli lub odczuciu przeminąć, nie oceniając ich jako dobre lub złe.

Wniosek

Przełamanie starych nawyków wymaga czasu i nie ma nic złego w tym, że trudno jest dokonać zmiany i zrezygnować z optymistycznego lub pesymistycznego myślenia. Ale nawet niewielka zmiana w podejściu poprawi Twoje samopoczucie. Wszystkim nam będzie lepiej jeśli będziemy żyć tak, jakby rzeczywistość była prawdziwa, zamiast być nią zszokowani.